конспекти занять

Комплексне заняття "Екскурсія до бібліотеки "
Програмовий зміст: Поглибити знання дітей про бібліотеку, правила користування нею,роботу бібліотекаря.                                                                                                       Збагачувати лексичний запас дітей словами: «стелаж», «формуляр», «книгосховище»; активізувати словник дієсловами.                                                                    Виховувати інтерес до книжок, дбайливе ставлення до них, повагу до праці бібліотекаря. Розвивати естетичні почуття під час перегляду книг.
Обладнання:демонстраційне-книжки з ілюстраціями до знайомих казок,вірші С.Жупанина «Я-бібліотекар», В.Багірової «Полікую книжечку»,  загадка Г.Чубача «Книга»; роздавальний - книжки з ілюстраціями.
                                         Хід заняття
(Заняття проходить у шкільній дитячій бібліотеці з участю бібліотекаря. Вихователь звертає увагу дітей на стелажі з книжками. )
Вихователь:діти,ми сьогодні здійснимо цікаву екскурсію до шкільної дитячої бібліотеки.
Психогімнастика:
 Треба всім нам привітатись:
«Добрий день!» Всім, хто є всміхніться:
«Добрий день!» У долоні плесніть:
«Добрий день!»
Загадка Г.Чубача «Книга»
Всім про все вона розкаже
І малюночки покаже.
Усіх розуму навчить,
Хоч сама завжди мовчить.
Вступна бесіда
-          Для чого потрібні книги?
-         Які є книги?
-         Які є книги у вас вдома?
-         Хто їх вам читає?
-         Діти,ви думали де живуть книги?
-         А де живе дуже багато книг?
-         Що таке бібліотека?
Розповідь вихователя
Слово «Бібліотека» складається з двох частин – бібліо і тека. Бібліо – означає книга,а тека – сховище. Це означає книгосховище. Бібліотеки є в містах і селах. Книжок у бібліотеці є дуже багато. Є вірші та казки, книги про тварин,природу та цікаві пригоди. Є дуже корисні книги-словники,довідники та енциклопедії. Є старовинні книги, написані дуже давно. І всі ці книги зберігаються у бібліотеці. Їх можна прочитати в читальному залі бібліотеки а можна взяти додому, прочитати і повернути назад.
Згадайте свою улюблену книгу.
-         Про кого (що) вона?
-         З якими казками познайомили вас книги?
-         Які оповідання ми читали?
-         Як називається професія людини,яка працює у бібліотеці?
Читання вірша  С. Жупанина «Я- бібліотекар»
За моїм вікном ростуть
Кедри та смереки,
Гарне місце влітку тут
Для бібліотеки.

Я по лиці змайстрував
Для книжок,журналів,
Щоб читали їх усі
Діти в зелен-залі.

І тепер у ранній час
Чи в обідню спеку
Йдуть до мене читачі
У бібліотеку.
Закріплення правил поведінки в бібліотеці
-         Що потрібно зробити,прийшовши до бібліотеки?
-         Як треба поводитися в бібліотеці?
-         Чому в бібліотеці не можна голосно розмовляти?
-         Як треба поводитися виходячи з бібліотеки?
-         Діти,зверніть увагу на полиці з книгами. Вони називаються «стелажі».
-         Подивіться як акуратно розставлені книги на стелажах,як вони стоять рівними рядами. В них дуже акуратний вигляд.
Фізкультхвилинка:
Руки вгору,  руки вниз
І легенько прогнись
Покрутились,повертілись
Раз-присіли, другий-встали
Вдих глибокий – раз,два,три…
Працювати почали.
Правила користування книгою
-         Брати книгу чистими руками.
-         Книги потрібно читати акуратно гортаючи сторінки,не слинити пальців.
-         Користуватися закладками.
-         Не читати книгу під час їжі, не малювати в ній.
-         Любити книгу та берегти її.
Розповідь бібліотекаря:
У кожної книги є свій номер,що складається з букв та цифр. Це – шифр книжки. За цим шифром можна дізнатися адресу книжки:поверх і поличку, де вона зберігається. В ящиках- каталогах зберігаються картки з назвами та шифрами всіх книжок.
Бібліотекар заводить на кожного читача формуляр  у якому записує назву книги.
Бібліотекар знайомить дітей з своєю працею,допомагає дітям вибрати книги та розглянути їх, а найцікавіші пропонує взяти до дитячого садка для читання їх вихователем.
Після повернення з бібліотеки
Читання вірша В, Багірової «Полікую книжечку»
Плаче книжка нишком-
Захворіла книжка.
Нерозумні малюки
Їй обшарпали боки
Потерпіть, будь ласка, книжко
Полікую я вас трішки –
Попідклеюю вам рани,
Хай боліти перестане
Ось обгорточка готова
Буде книжечка здорова.
Вихователь:
Щоб краще запам’ятали про все, що ми побачили і почули пограємо  в гру «Полікуй книжку».
(Діти з допомогою вихователя підклеюють книжечки)
Підсумок заняття
-         Де ми сьогодні були?
-         Що вас найбільше вразило під час екскурсії?
-         Що цікавого ви дізналися у бібліотеці?
Вихователь: 
Я сподіваюсь ,що ви будете відвідувати  бібліотеку і там для вас знайдуться найцікавіші книги.



     Бінарне заняття з розвитку зв'язного мовлення                  
       

            «Опис українського національного одягу»



Мета. Зв'язне мовлення. Вчити дітей складати описову розповідь зв'язно та послідовно, дотримуючись структури.
Лексика. Збагачувати лексичний запас дітей словами ­– назвами елементів українського національного одягу та матеріалів з якого він виготовлений.
Граматика. Закріплювати вміння добирати прикметники до іменників; вчити правильно утворювати та називати слова – ознаки.
Виявляти інтерес до українського національного одягу, виховувати патріотичні почуття.
Обладнання: демонстраційне – українське національне вбрання (одяг для хлопчика і дівчинки), скриня, вірш Ю.Шкрумеляка «Мала україночка» та  уривок вірша Ю.Шкрумеляка «Ми є діти українські».

Хід заняття
Заняття проходить у музейній кімнаті «Матері – триєдиної».
 Дівчинка – лялька в українському національному одязі.
Педагог звертає увагу дітей на одяг.
 
Вихователь:    Колись, діти, ми приходили в цю музейну кімнату « Матері – триєдиної» на екскурсію, пригадуєте? А ще у якому музеї ми були? (о. І. Могильницького) А ким він був? (Священником, відкривав школи, а ще його ім'я носить наша школа)А сьогодні ,в цій музейній кімнаті «Матері -  триєдиної» буде проходити заняття. Тож, давайте привітаємось:   

  Психогімнастика:

Треба дружно привітатись
Дружно, голосно сказати:
«Добрий день!»
Вліво-вправо повернутись,
Одне одному всміхнутись,
Та гостям привітно усміхнутись.

Вихователь:Діти, а що ми з вами тут розглядали? (Старовинні речі)
А,як ви думаєте, про що ми сьогодні будемо говорити? (Український національний одяг)
Ми вчили з вами віршика «Мала україночка», а може хтось пригадає?

Читання вірша Ю.Шкрумеляка «Мала україночка»
     Ой вдягнуся у неділю
     У вишивану сорочку,
     У червону спідничину
     І коралі на шнурочку.                                       
              Заплету я свої коси
              І візьму віночок з рути,
              Ще волошкою заквітчаюсь,
              Хто від мене кращий буде?
     А на ноги чоботята
     Червоненькі, сап'янові!
      Я маленька українка,
      Будьте всі мені здорові!

Вихователь:
-Про кого розповідається у вірші? (дівчинку – україночку)
-В що одягнена дівчинка? (Вишивану сорочку, червону спідничку, коралі.)
 Діти, а де ваші батьки зберігають свій одяг? ( У шафі)  
 А раніше одяг зберігали в скрині. Зараз подивимось який одяг є у скрині, але для цього треба її відкрити.

Логопед: Діти, наша мова має бути чистою, як чисте небо як джерельна вода.
                 Для цього ми будемо правильно промовляти чистомовки:
          
    На – на – на – у нас скриня чарівна.
    Ча – ча – ча – не знайти ключа.
    Ню – ню – ню – скриню відчиню.
    Ні – ні – ні – це не важко мені.

Вихователь:- Ой, дивіться,– відкрилася скриня, зараз подивимося, який одяг є у ній.
Вихователь дістає з скрині жіночу вишиванку.
    
Зразок розповіді вихователя.
Це – українська жіноча сорочка. Сорочка біла, вишивана червоними та чорними нитками. Такі сорочки називають вишиванками. Вишивка є на рукавах сорочки і спереду. На сорочці вишиті квіти, листочки. Сорочка дуже святкова.
    Описова розповідь дітей.
(Вихователь допомагає дітям навідними запитаннями, доповнює опис)                                                     
Вихователь: А тепер разом складемо описову розповідь: Що це? (укр. жіноча сорочка). Вона яка? ( біла, вишивана). Як їх називають? (вишиванками).Що вишите на сорочці? ( квіти та листочки).

Логопед:Діти, ви складали розповідь, а зараз пограємо у гру; нашим завданням буде дібрати слова-ознаки.
   
Дидактична гра «З чого наше вбрання»
Мета: утворення та називання слів – ознак.
Сорочка з льону – лляна сорочка;
спідничка із шерсті – шерстяна спідничка;
стрічки з атласу – атласні стрічки;
намисто з корал – коралове намисто;
чобітки із сап'яну – сап'янові чобітки;
шапка з вівці – овеча шапка;
шаровари з шовку – шовкові шаровари.
   
Вихователь: Діти! Прийшов час відпочинку, ми проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка:
     
    Лі – лі – лі! Лі – лі – лі!
    Українці ми малі
    Працювали, потомились.
    Відпочити захотілось.
    Руки вгору піднесли
    Трохи ними потрясли.
    Нахилились вліво – вправо,
    Та цього іще замало.
   Руки вгору, руки вниз,
   Раз – присіли, піднялись.
   Головою похитали
   Й працювати знов почали.

Логопед:Щоб краще запам'ятати про все, що ми почули, пограємо в гру:
  Дидактична гра «Українське національне вбрання»
Мета: добір прикметників до іменника.
Матеріал: українське національне вбрання.
Правила гри: Діти розглядають, досліджують на дотик елементи українського національного костюма та дають їм словесну характеристику.
Наприклад , українська сорочка яка? (вишивана, лляна, біла, красива…..);
український віночок який? ( гарний, різнокольоровий………………...);
українські шаровари які? (червоні, широкі………………………………);
український пояс який? (чоловічий, широкий, козацький…………………….)
         Вихователь пропонує  дітям одягнути макет дівчинки і хлопчика( Діти,давайте поділимось на дві команди і одягнемо макети хлопчика та дівчинки)
   Діти з вихователем повторюють текст вірша:                                 Підсумок заняття
Вихователь: На підсумок,завчимо уривок із вірша:
Читання уривку вірша ю. Шкрумеляка «Ми є діти українські»
         Ми є діти українські,
         Хлопці та дівчата,
         Рідний край наш – Україна,

         Красна та багата.





















































Немає коментарів:

Дописати коментар

 У різновіковій групі" Сонечко" 🌞малята 👩‍👧‍👦разом із вихователем Люба Долгун  на відкритому  занятті з пізнавального 🔎 розви...